Przyszłość grania w gry – Apple Arcade czy Google Stadia

Jaka jest przyszłość grania: czy konsole jak xbox, PS i Nintendo wytrzymają napór tabletów z zapowiedzianymi serwisami jak Google Stadia i Apple Arcade. Co z PC? Czy Google Stadia czy Apple Arcade będą w przyszłości królować i który serwis będzie lepszy. Przynajmmiej jak wygląda ich potencjał.

0
1021
google stadia czy apple arcade lepsze w przyszłości?

Przyszłość…. przyszłość widzę… widzię przyszłość grania:-)

Nie wiem jak wy, ale ja lubię troszeczkę wybiegać w przyszłość. Nie tylko pomaga mi to podejmować decyzje.

Kiedyś lubiłem bardzo grać, zawalałem przez to szkołę. Rzadko znajduję czas na granie, ponieważ mam rodzinę, inne hobby i … tak naprawdę trochę się boję, że znowu „wsiąknę”. Oczywiście tylko tak mówię, dzieci jeszcze są malutkie, córka w 1 klasie nie wykazuje jeszcze zainteresowana graniem, a ja wiem że to „zjadacz czasu”, więc jestem zadowolony, że biaga po podwórku z koleżankami po lekcjach. Oczywiście wie co to ipad, od czasu do czasu pogra w proste gry, bardziej spędza czas na Netflixie, Amazon Prime i HBOgo. Pozwalam jej oglądać, ponieważ mam wszystko ustawione dla niej na język angielski i w ten sposób naturalnie osłuchuje się z językiem.

Oj, trochę nie na temat zacząłem. Przecież chodzi o gry:-) Konsole, PC – myślę, że jeszcze długo te platformy będą miały zagorzałych zwolenników.

Mam PC, mam konsolę, ale gram okazjonalnie w jakąś strzelankę, Fife czy PES. Z ciekawości zagram w coś nowego, ale mimo super grafiki ciężko znaleść mi czas na granie. Wolę coś prostszego…. a co może być bardziej prostszego niż wzięcie wciąż ładnej graficznie gry na tablecie do łóżka (… oj co na to moja żonka he…he). Uważam, że Google Stadia trafiła w sedno. Jest jednak jeden problem. Streaming gier. Co jeśli jak ja masz Neostradę (która jakoś u mnie kilka razy się wiesza, a PC, Telefony, tablety podłączone do tej samej sieci nie pomagają). Światłowód, super, ale wciąż nie jest to dla wszystkich w Polsce. 5G to dopiero przyszłość. Tutaj wchodzi więc Apple Arcade. Apple nigdy nie było mocne jeśli chodzi o gry. A to 135 bilionów rocznych przychodów na świecie. Myślę, że Apple z małymi problemami, gdzie hardware u konkurencji jest czasami lepsze lub porównywalne (np: Surface Pro vs Macbook Pro) czy Spotify vs Apple Music, musi się trochę natrudzić. Ostatnio pokazało Apple TV Streaming Service (jak Netflix czy HBO), News streaming (gazety i magazyny), a teraz Apple Arcade. Jak piszę nie do końca wiadomo ile Amazon Arcade będzie kosztować, ale przy kilku członkach rodziny powinno być atrakcyjnie.

Przyszłość dla Apple Arcade czy Google Stadia

Google to dla mnie przede wszystkim YouTube, Google Drive (Docs, Spreadsheet, itp.) i Android (miałem i był lepszy od iOS, niestety aplikacje dostępne na Appla sprzedały mi iOS). Do tego MacOS jest bardziej uniwersalny i stabilny niż Windows. Wpadłem w ten ekosystem i ciężko z niego będzie wybrnąć, tym bardziej, że używam Maców do tworzenia muzyki i w przyszłości do video. Wiem, wiem, przecież Windows może to samo i to taniej…. ale czy taniej? Dobry sprzęt Windows jak Surface Pro czy Surface Book to ekwiwalenty ipada pro i Macbooka Pro. Cieszę się, że konkurencja jest tak wielka, tym bardziej, że frustracja użytkowników jest wielka. Dobra wiadomość, cokolwiek wybierzecie, będzie ok. Jeśli chcecie mieć wszystko w jednym, czyli touch PC to Windows wita, jeśli zależy Wam na specyficznym oprogramowaniu (np: Logic X czy Final Cut Pro + aplikacje na iPada) to Apple.

Ale znowu zabrnąłem za daleko ha…ha…. już wracam na ziemię:-)

Jeśli miałbym postawić na jeden serwis, to chyba wybrałbym Apple Arcade. Myślę, że gier może będzie mniej, ale będą lepiej zoptymalizowane, gdyż mniej jest wersji ipadów niż tabletów z Androidem. Do tego gry będzie można instalować offline na Apple Arcade. A to będzie niesamowite ułatwienie nie tylko dla rodziców dzieci, które będą z nimi podróżować.

Przyszłość pokaże, na razie w walce Google Stadia vs Apple Arcade stawiam na Appla. Obydwie platformy będą sukcesem. Wolę zapłacić za świetne, pełnowartościowe gry 50zł miesięcznie, niż tłumaczyć rozczarowanemu dziecku, że może tylko przejść jeden poziom, a za następny nie będę płacił.

Więcej informacji znajdziecie tutaj:

  1. MobileAppDaily
  2. CNET
  3. TomsGuide

A może za wcześnie skreśliłem PC i konsole?

Ciekawi mnie co o tym myślicie?