Czy nagrzewnice panelowe na podczerwień to dobry sposób na ogrzanie pomieszczenia?

0
312

Fotowowoltaika i nagrzewnice panelowe na podczerwień.

Dzisiaj trochę nietypowo. Zainstałem sobie fotowoltaikę. Niestety zima, więc za dużo nie wyprodukowałem własnej energii. Niestety przyszły mrozy -20%. Przy temperaturach od 0 do -8, nie było problemu. Gazowy system ogrzewania działał ok. Niestety przy niższych temperaturach nie mogłem dogrzać salonu do 22 stopni, a biura do 20 stopni. Bylo ok. 20 stopni w salonie, co jest w miare ok, ale w biurze 18 stopni. Jest to troche za malo i trochę niekomfortowo. Dom mam duży, prawie 200m, a rachunki płacę za gaz i ogrzewanie wody gazem rozsądne. Około 3500 – 4000 tys. rocznie. Być może mój piec gazowy jest tak ustawiony, że ma obiżoną moc. Jesli piec ustawiłem, żeby grzał na maksa mogłem spokojnie trzymać rękę przy grzejniku, co wydaje mi się nie jest ok. Jeśli zmniejszyłem moc na pieca na pokrętle z 6 na 3, to grzejniki były tylko może ciut mniej gorące. Ale pomyślałem sobie, czemu nie wykorzystać paneli słonecznych w następnym roku. Dałem sobie zapas ok. 1200kwh wiec na dogrzanie trochę jest. Nawet jeśli miałbym dopłacić to ok. Jeśli nie będe podkręcał pieca gazowego i grzał tą samą temperaturą, przy ujemnych temperaturach temperatura w domu spadnie do niepożądanej wartości. Jeśli jednak wykorzystam panele na podczerwień, żeby dogrzewały do 22 stopni w salonie i biurze to wykorzysałbym darmowe nadwyżki energii. Jeśli musiałbym zapłacić więcej za prąd, to nie ma problemu. Podniesienie temperatury gazem o 1% podnosi podobno rachunek za gaz o około 10%, a mnie może i więcej. Dam Wam znać za rok w uaktualnieniu do tego artykułu, czy mi się udało ekonomicznie utrzymać komfortowe temeratury w domu wykorzystując panele fotowoltaiczne i nagrzewnice panelowe do na podczerwień dogrzania. Poniżej trochę informacji na temat samych nagrzewnic na podczerwień z literatury zagranicznej (po polsku było, ale raczej to były teksty marketingowe firm sprzedających te nagrzewnice i pozycjonerów stron internetowych):

Nagrzewnice panelowe na podczerwień

Nagrzewnice panelowe na podczerwień to stosunkowo nowy sposób ogrzewania domu. Działają one zupełnie inaczej niż grzejniki i mają pewne zalety, jeśli chodzi o efektywność energetyczną.

Grzejniki płytowe na podczerwień wykorzystują promieniowanie do ogrzewania pomieszczeń zamiast konwekcji. Oznacza to, że dostarczają one ciepło bezpośrednio do ludzi i mebli, a nie starają się ogrzać całą przestrzeń. Energia elektryczna jest kosztowna, dlatego też ogrzewanie elektryczne jest często uważane za nieopłacalne, ale poprzez bardziej efektywne przekazywanie ciepła grzejniki panelowe mogą stanowić dobrą alternatywę dla konwencjonalnych systemów centralnego ogrzewania.

Jaka jest więc różnica między konwekcją a promieniowaniem? I jakie są zalety jednej z nich nad drugą?

Ciepło zawsze przemieszcza się od gorętszych obiektów do chłodniejszych. Istnieje kilka sposobów na przenoszenie ciepła z jednego miejsca w drugie. Najczęściej są to przewodzenie, konwekcja i promieniowanie.

Przewodzenie odbywa się przede wszystkim poprzez ciała stałe. Energia cieplna jest przekazywana z jednego atomu do drugiego, a więc szybko przemieszcza się przez dany obiekt. Niektóre materiały, takie jak metal, bardzo efektywnie przewodzą ciepło. Dlatego też zewnętrzna strona grzejnika szybko się nagrzewa, gdy przepompowywana jest przez niego ciepła woda. Inne substancje znacznie mniej efektywnie przenoszą ciepło, a więc stanowią dobrą izolację.
Konwekcja to przepływ ciepła przez ciecz, taką jak powietrze lub woda. Gdy ciecz staje się gorąca, jej gęstość spada, dlatego też gorące powietrze unosi się do góry. Gdy ponownie się ochłodzi, staje się gęstsze i opada. W ten sposób tworzy się cyrkulacja, a ciepło jest przenoszone z jednego miejsca w drugie przez poruszający się płyn.
Promieniowanie to przenoszenie energii przez fale elektromagnetyczne. Ciepło przenoszone jest przede wszystkim przez fotony w zakresie podczerwieni widma. Przenoszą one energię z jej źródła i dostarczają ją do dowolnego obiektu, który je pochłania. Oznacza to, że promieniowanie może przechodzić przez dowolne przezroczyste medium, w tym przez próżnię.
Większość systemów centralnego ogrzewania opiera się na konwekcji w celu dystrybucji ciepła. Pomimo swojej nazwy grzejniki ogrzewają otaczające je powietrze, które krąży w pomieszczeniu. Emitują one pewne promieniowanie cieplne, dzięki czemu czujemy, że ciepło z nich spływa. Jednak nie jest to ich główne przeznaczenie.

Panele na podczerwień bazują na promieniowaniu, co sprawia, że są dość wydajnym systemem grzewczym, o ile nie staramy się używać ich w taki sam sposób jak zwykłego grzejnika. Zamiast ogrzewać powietrze, panel na podczerwień dostarcza ciepło bezpośrednio do osób przebywających w pomieszczeniu i jego wyposażenia. Każdy, kto siedzi przed panelem, będzie czuł ciepło, nawet jeśli powietrze wokół niego jest jeszcze dość zimne. Oznacza to, że trzeba zużywać znacznie mniej energii elektrycznej niż w przypadku, gdy cała objętość domu musi być ogrzana, aby zapewnić mieszkańcom komfort.

Oznacza to, że grzejniki panelowe na podczerwień są szczególnie skuteczne w starszych budynkach, w których występują przeciągi lub słaba izolacja. Brak izolacji powoduje, że konwencjonalny system grzewczy jest bardzo nieefektywny. Ciepło wytwarzane przez kocioł jest stale tracone przez tkaninę budynku. Nie stanowi to problemu w przypadku promienników podczerwieni, ponieważ ciepło jest dostarczane bezpośrednio do osób przebywających w pomieszczeniu. Jest ono również absorbowane przez ściany i wyposażenie, które magazynują ciepło znacznie skuteczniej niż powietrze.

Nagrzewnice na podczerwień mogą być wykorzystywane do ustalania stref temperaturowych w pomieszczeniu, ponieważ tylko obszar w zasięgu wzroku nagrzewnicy otrzymuje energię. Może to być zaletą w dużych i przeciągowych pomieszczeniach, szczególnie jeśli przez dłuższy czas będziecie Państwo siedzieć w tym samym miejscu. Ponieważ panele są urządzeniami wolnostojącymi, bez rur, można je ustawić tak, aby pasowały do układu pomieszczenia, nawet jeśli są zawieszone na suficie, tak aby wskazywały na osoby znajdujące się poniżej.

Główną zaletą paneli na podczerwień może być również ich największa słabość – stanowią one ukierunkowane źródło ciepła, a nie rozwiązanie ogrzewania pomieszczeń. Oznacza to, że są one bardzo zależne od linii wzroku. Znajdując się bezpośrednio przed panelem poczujesz ciepło, ale gdy wyłączysz ogrzewanie lub przeniesiesz się w inne miejsce, znów będzie Ci zimno.

Oznacza to, że działają one najlepiej, jeśli planujesz pozostać przez jakiś czas w tym samym miejscu, ale nie są tak dobre, jeśli masz zamiar dużo się przemieszczać. Panele na podczerwień nie mogą być montowane w tych samych miejscach co tradycyjne grzejniki, ponieważ meble z łatwością zablokują panel. Ściany i meble będą wydzielać energię przez krótki czas po tym, jak grzejnik przestanie działać, ale w większości przypadków trzeba będzie go trzymać na sobie, aby poczuć ciepło.