Inwestowanie dywidendowe – w jakie spółki inwestować, rekomendacje

0
351
DeGiro dywidendy i portfolio

Czy warto inwestować w spółki dywidendowe?

Inwestowanie w pojedyńcze spółki, szczególnie na polskiej giełdzie jest dość ryzykowne. Oczywiście można, ale jeśli ktoś chce żyć i mieć bardziej stabilne zyski to proponowałbym tzw. investment trusty z giełdy w Londynie. Wkrótce napiszę o nich więcej.

Inwestowanie w spółki dywidendowe – jak się do tego zabrać?

Jak wyżej pisałem. Ja nie jestem fanem inwestowania w pojedyńcze spółki. Interesuje mnie stabilny kwartalny dochód i dywersyfikacja globalna. Nie będę tutaj poruszał tematu Polskich spółek. Jeśli ktoś chce zbudować dywidendowy portfel akcji dywidendowych w Polsce to polecam do poczytania następujące artykuły:

https://strefainwestorow.pl/artykuly/dywidendy/20200120/najlepsze-spolki-dywidendowe

https://strefainwestorow.pl/artykuly/dywidendy/20200217/spolki-dywidendowe-trend-wzrostowy

https://strefainwestorow.pl/artykuly/dywidendy/20190321/dywidendy-inwestowanie-w-wartosc

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Inwestowanie-dywidendowe-Poradnik-dla-poczatkujacych-7601780.html

https://longterm.pl/jak-zabrac-sie-za-inwestowanie-w-spolki-dywidendowe-pierwsze-kroki/

https://inwestomat.eu/ktore-spolki-z-gpw-wyplaca-dywidende-w-2021/

Kiedy kupować zagraniczne spółki, fundusze ETF czy investment trusts.

W Polsce czy zagranicą? Jeśli tak to w jakie spółki, fundusze zainwestować, aby żyć z dywidendy.

Osobiście inwestuję w Investment Trusty. Wybieram te które płacą kwartalną dywidendę. W Investment trusty można zainwestować poprzez DeGiro (największy wybór) oraz bossa.pl. Nie ma większego znaczenia jeśli chodzi o rozliczanie podatków. Dywidendę zagraniczną należy rozliczyć samemu. W bossa.pl troszkę łatwiej, ponieważ dywidendy mogą (jeśli tak wybierzesz) być przelewane w złotówkach. W mbanku niestety są tylko 2 investment trusty. Za moją prośbą dodali dwa. Jeden to Scottish Mortgage, a drugi F&C. Obydwa były założone przed 1900 rokiem i działają dalej:-) Niestety nie są to dobre wybory dla inwestora dywidendowego. Są to fundusze typu 'growth’, szczególnie Scottish Mortgage. W F&C dywidenda wacha się koło 1.8%. Warto więc w te investment trusty zainwestować poprzez IKE/IKZE.

DeGiro widok portfela z przyszłymi dywidendami.

Bardzo podoba mi się widok w DeGiro, gdzie pokazywane są przyszłe dywidendy i dni ich wypłat. Widać też w jakie investment trusty ja inwestuję. Więc są to też te, które ja polecam. Dywidenda roczna wacha się od 4-9% rocznie przed podatkiem Belki.

Pewnie zastanawiacie się, co to są inwestment trusty. Są to fundusze, notowane jak akcje. Czasami zbiór akcji w funduszu jest wart więcej niż sam fundusz (tzw. discount to net asset value). Często jest to więc dobra okazja do zakupu. Jeśli zachodzi odwrotna sytuacja to mamy sytuację z tzw. premium to net asset value. Akcje w truscie sa wyceniane przez rynek na mniej niż sam investment trust.

Temat będzie jeszcze przeze mnie drążony, więc zapiszcie sobie tą stronę, bo warto.

Chciałbym tylko jeszcze dodać, że kurs walutowy ma znaczenie przy kupywaniu akcji zagranicznych. Kurs EUR/PLN jest ostatnio dość wyśrubowany, znaczy się Euro jest drogie. Więcej złotówek potrzeba żeby kupić walutę UE. Z kolei investment trusty można kupić na LSE więc w funtach. Kurs funta jest ok, ale idealny moment na zakup jest poniżej 5 złotych. Wszyscy co mieli kredyt we frankach wiedzą o czym piszę. Tutaj jest odwrotnie niż przy kredytach frankowch. Kupujecie walutę, ale dywidendę (czyli inaczej pożytki, które firma Wam z kolei płaci) będziecie mieli płacone w złotówkach (jeśli chcecie zarabiać i wydawać w Polsce). Więc jeśli kupicie funta po 4,5 zł, a firma płaci 100 funtów dywidendy, to przy kursie 5,5 zł dosteniecie 550zł zamiast 450zł. Jeśli kupicie akcje przy kursie 5.5 zł za funta, to będzie na odwrót. Zamiast 550zł dywidendy dostaną Państwo 450zł. Jeśli chodzi o inne waluty to kurs Euro/PLN to wydaje mi się ok jest poniżej 4.30zł za 1 euro. Dla dolara nie wypowiadam się, nie jestem ekspertem, a nie jest to waluta związana mocniej z PLN jak EUR czy nawet GBP.

Dodatkowe źródła:

Narzędzia dla zagranicznych inwestorów dywidendowych.