Jak pokonać złe przyzwyczajenia? Strategia która odmieni życie?

0
737

Każdy z nas ma jakieś złe przyzwyczajenia, których chcielibyśmy się pozbyć. Pewnie wiele razy próbowałeś coś zmienić. Ale zwyczaje, to jednak zwyczaje. Więcej pewnie myślaleś niż wdrażałeś plan w życie.

Czy chciałbyś, żeby np: codzienna nauka gry na pianinie była naturalną rzeczą. W artykule posłużę się cytatami Jamesa Cleara autora bestsellera pt.: „Atomic Habits”

Głównym problemem jest, że jeśli chcemy coś zmienić, czegoś się nauczyć, nie od razu widzimy rezultat. Jeśli weźmiemy przykład codziennego jedzenia 'słodkości’. Nagroda jest od razu. Zaspokoiliśmy nasze żądze czymś słodkim i smacznym i efekt jest natychmiastowy. Niestety im częściej będziemy to zachowanie powtarzać, może to przynieść negatywny efekt w postaci gorszego samopoczucia, nadwagi, itp.: Jeśli jednak zaczniemy chodzić na siłownię, czy biegać, początkowy efekt jest niemiły. Wymaga wysiłku. Po treningu jednak będziemy czuć się lepiej, a co więcej z biegiem czasu powinniśmy mieć lepsze zdrowie (przy normalnym zdrowym treningu).

Według Jamesa sztuczka, która może nam pomóc polega na przybliżeniu w czasie negatywnego efektu ze złych zwyczajów oraz pozytywnego efektu pozytywnych zachowań. Wtedy możemy lepiej porównać korzyści do niekorzyści. Jeśli to zwizualizujemy i porównamy, złe zwyczaje staną się natychmiast mało atrakcyjne. W tym samym czasie pozytywne efekty staną się bardziej realistyczne i satysfakcjonujące.