Nowy Macbook Pro 2016 – opinie, czy warto go kupić?

0
3331

Recenzje nowego Macbooka Pro 2016

Wielu czekało z wytęsknieniem na nowego Macbooka Pro 2016. Nadszedł w końcu ten dzień kiedy Apple pokazało swojego nowego superlaptopa. Ponieważ firma była przez ostatnie lata liderem innowacji, nowy MacBook Pro lekko rozczarował niektórych wyczekujących.

Czy te narzekania są uzasadnione? Nie do końca moim zdaniem, przynajmniej dla mnie.

Poniżej moje zdanie (dotyczy modelu 15′ bo tylko taki rozważam):

Największe plusy Macbooka Pro 15′ 2016 (dla mnie):

 • 4 porty USB. (wielu krytykuje życie z „donglami”, każdy ma jakieś urządzenie, jak drukarki, karty pamięci, itp: pod starsze wejście USB, czy czytnik kart którego brakuje.) Dla mnie 4 USB typu „C” to zabezpieczenie się na przyszłość. Jak już ktoś wydaje tyle kasy na komputer to kilka przejściówek nie robi takiej różnicy.
 • mniejszy rozmiar. Moja cała firma zawiera się w laptopie. Podpinam go na górze pod monitor, przenoszę do salonu na dół i tam czasami pracuję lub tworzę muzykę, biorę do łóżka, aby obejrzeć film, czy coś poczytać. Mniejszy wymiar, znaczy, że „piętnastka” jest poręczniejsza (uprzedzając komentarze, czemu nie rozważam np.: iMaca i jakiegoś mniejszego Macbooka – moja filozofia opiera się na tym, żeby mieć wszystko w jednym miejscu. Po prostu pasuje to do mnie, dlatego potrzebuję najlepszego laptopa jakiego mogę kupić, żeby było jak najmniej powodów do narzekania i zastanawiania się, czy jednak dobrze robię).
 • ekran.  Powinien być lepiej widoczny w świetle dziennym niż poprzednie generacje.
 • touch ID. Nie bawiłem się, ale myślę, że będę często to wykorzystywał, nawet jeśli miałoby to być tylko dla 1Password (przy mojej pracy i kilkuset hasłach na pewno się przyda)
 • 2TB SSD. Opcja konfiguracji do 2TB to dla mnie olbrzymi plus. Nie ma laptopat z tak szybkim dużym dyskiem SSD. Dla mnie oznacza to, że spokojnie mogę wgrać wszystkie programy, sample muzyczne i jeszcze zostanie sporo miejsca na inne pliki i programy. Ten plus byłby na pierwszym miejscu, gdyby nie jeden szczegół. Dałem ten plus na końcu ponieważ cena tej opcji sprowadza na ziemię. 1.5TB więcej to koszt prawie 5 tys. złotych! Największy plus, ale i największy minus zarazem.

Mniejsze plusy:

 • duży touchpad
 • lepsze głośniki
 • przyjemna klawiatura (są różne opinie, ale próbowałem w sklepie i jest naprawdę ok)

Największe minusy Macbooka Pro 15′ 2016 (dla mnie):

 • niestety wysoka cena. Jeśli ja kupuję to idę „na całość” żeby nie żałować. 2TB super szybkiego dysku to był dla mnie duży plus, niestety kosztuje to bardzo dużo. Kupuję na firmę, więc to „przełknę”, inaczej raczej dałbym się na spokój.
 • jednak brak opcji 32GB może się okazać lekkim ograniczeniem. Mam wirtualnego Windowsa i jeśli odpalę razem, FCP, Logic, Ableton, taby w przeglądarce i inne rzeczy których nie chcę pozamykać, może okazać się, że dodatkowe 16GB by się przydało.

Mniejsze minusy:

 • bateria wciąż około 10 godzin, dla mnie prawdziwej pracy będzie to pewnie niestety 5 godzin, więc nie jest źle, ale mogłoby być lepiej. Nowy Surface Book performance base ma mieć 16 godzin/

Zauważyłem jeden ciekawy wpis gdzieś:

Użytkownicy apple myslą raczej „mój komp już mi się znudził, kupię sobie nowego kompa, a starego sprzedam za 70% ceny”

Niestety przy tej cenie jaką musiałbym dać za moją konfigurację Macbooka PRO 15″ może nie jest niemożliwe, ale będzie bardzo trudne do osiągnięcia przy tak wyśróbowanych już cenach.

Nowy top spec Macbook Pro 2016 ponad 20 tysięcy

Mógłbym kupić ze zniżką pracowniczą (-6%) i wziąść to na firmę (zniżka nawet do 40%) jednak to wciąż dużo.

Do tego dochodzi jeszcze jedna kwestia. Jeśli będę się z tym „cudem” poruszał po mieście, to trochę będę czuł się nieswojo wiedząc, że noszę 20 tys. złotych w plecaku gdziekolwiek pójdę:-)

Kilka ciekawych wideo recenzji, opinii które znalazłem.

 1. Pierwsza po polsku, ale bez fizycznego testowania Macbooka (AppleNaYouTube)
 2. Test Macbooka Pro 13′ bez Touchpada
 3. Test Macbooka Pro 13′ z Touchpadem (The Verge)
 4. Rozpakowywanie i test Macbooka Pro 13′ z Touchpadem (DetroitBorg)
 5. I najlepsze na koniec – to video podobało mi się najbardziej. Pokazuje Jak wydajny (szybki) jest nowy MacBook Pro 2016 (vs.) w porównaniu do Macbooka Pro 2015?
 6. No to jeszcze nie koniec, dodałem też fajną recenzję Macbooka Pro 2016 jako 6ty filmik (MobileTechReview)

Podsumowując Macbook Pro 2016 to pozycja dla ludzi z bardzo zasobnym portfelem lub profesjonalistów, artystów, którzy bazują na systemie MacOS. Wiem, że dla większości komputer ten jest w 'strefie marzeń”. Jeśli Cię stać, polecam, jeśli nie, lepiej zbuduj sobie porządnego PCta.

Oczywiście jest jeszcze opcja Hackintosha, czyli zbudowania PCta z podzespołami kompatybilnymi z systemem MacOS. Zbudowałem raz taki z ciekawości. Chodził, ale co jakiś czas się wieszał. Zapomnieć można o bezproblemowych aktualizacjach. Jeśli jednak potrzebujesz silnego Maca np: do muzyki czy Video i w zasadzie pogodzisz się z brakiem aktualizacji (również oprogramowania, bo to także ryzyko) i raczej nie będzie podłączony do internetu to jest jakaś opcja. (piszę tutaj o normalnym człowieku, nie technologicznym maniaku, który uwielbia spędzać czas testując, itp.)