Digital Nomads – sposób na pracę i podróżowanie

Na czym polega bycie tzw. "Cyfrowym Nomadem" (Digital Nomad). Jak żyją i zarabiają ludzie, którzy mają pracę w laptopie i wybrali bycie wolnym i łączenie pracy z podróżowaniem, ewentualnie pracą z wymarzonego miejsca na świacie. Zalety i wady takiego stylu życia. Czy jest możliwe takie życie, frustracje i zalety takiego stylu życia.

0
1662

Do napisania tego artykułu zainspirował mnie 40 minutowy filmik pokazujący życie 2 nomadów. Słowaka, który rzucił pracę w Korporacji i 35 letniej Niemki. Głównie żyją i pracują w Azji. Słowak przyjeżdza do Europy szukać kontaktów do zleceń i odwiedzić rodzinę.

Praca onlina i podróżowanie po świecie.

Gdzie Cyfrowi Nomadzi płacą podatki

Trochę kontrowersyjne jest ich podejście do podatków. Nie przebywają w żadnym z krajów dłużej niż 180 dni, więc uważają, że nie muszą się rozliczać i płacić podatków. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, chociaż pewnie i eksperci mieliby problem z ustaleniem ich rezydentury podatkowej. Problemem jest to, że nie odkładają też składek na ubezpieczenie. Ich podejście do życia jest tu i teraz. Niemka jest o krok do przodu, ponieważ myśli o przyszłości, inwestuje w start upy i inne wydaje się bardzo ryzykowne metody alternatywnego oszczędzania. Prowadzi też swojego bloga, więc nie liczy tylko na zlecenia, co dla Słowaka jest często frustrujące. Dla Słowaka na razie liczą się wspomnienia z podróży, to co zobaczył i przeżył. Ma odłożone jednak na pól roku życia, jakby był bez pracy. Przynajmniej w tym pokazuje trochę rozsądku finansowego.

Plusy i Minusy bycia Cyfrowym Nomedem

Jak każdy człowiek mają swoje frustracje. Nie ukrywają, że czasami nie jest łatwo, jednak przykrywają frustrację i bardziej skupiają się na tych pozytywnych stronach ich pracy. Słowak jest ciut młodszy i wydaje się, że nie myśli o stabilizacji. U Niemki da się wyczuć nutkę chęci założenia rodziny. Zdaje sobie sprawę, że raczej będzie musiała zrezygnować wtedy z podróżniczego styli życia. Praca zdalna nie sprzyja też nawiązywaniu dłuższych relacji, więc trudniej jest znaleść partnera na życie.

Moja opinia o stylu życia Cyfrowych Nomadów – czy tylko 'trawa jest zieleńsza’ tam gdzie nas nie ma.

Myślę, że jak najbardziej mogę wyrazić swoją opinię. Subiektywną oczywiście, ponieważ nie można oceniać ludzi na podstawie jakiegoś filmiku, każdy przypadek jest trochę inny, więc postaram się bardzo uogólnić. Uważam, że bycie Cyfrowym Nomadem jest świetne, jeśli człowiek jest młody. Myślę, że taką granicą, gdzie rozpoczną się poważne wątpliwości to będzie 30-40 lat. Idealnym rozwiązaniem byłby własny biznes internetowy, gdzie nie liczy się za bardzo na zlecenia, tylko tworzy coś swojego. Wtedy można podróżować. Dobrą opcją jest też ustatkowanie się, znalezienie jednego fajnego miejsca. Elastyczna praca wciąż da wolność, a dzięki stabilizacji mniej będzie frustracji. Sens życia będzie większy, a wciąż będzie czas na podróże. Będzie z nich wtedy można korzystać pełną parą, jeśli nie zabierze się pracy ze sobą. To tak jakby porównać wakacje 'all inclusive’ do 'bez wyżywienia’ (self catering). Dla jednych 'self cetering’ będzie najlepszą opcją, dla innych 'all inclusive’. Wszystko zależy od wieku, oczekiwań i sytuacji życiowej.