Prywatna emerytura w UK – SIPP a Polskie IKE/IKZE?

SIPP (czyli Self Invested Personal Pension) to prywatna emerytura w UK. Taki ekwiwalent Polskiego IKE/IKZE. Transfer prywatnej emerytury z UK do Polski ...

0
1850
emerytura-sipp

Co to jest SIPP?

SIPP lub emerytura z własnej inwestycji, to rodzaj emerytury indywidualnej, która zapewnia znacznie większy stopień swobody niż jakakolwiek inna emerytura. Masz pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób i gdzie inwestujesz swoje pieniądze, i podejmujesz decyzje, które określają, jak działa twoja pula emerytalna. Wartość inwestycji może się oczywiście zmienić, więc pamiętaj, że możesz stracić pieniądze i je zarobić.

Czy można przetransferować SIPP do Polski?

To bardzo dobre pytanie. Przy tylu rodakach, którzy wyjechali i powrotach Polski rząd powinien udostępnić możliwość transferu emerytury prywatnej do Polski. Na razie nie widzę jednak Polski na liście krajów, do których można przetransferować emeryturę. A szkoda, bo nawet Bułgaria i Łotwa na niej figurują.

Lista krajów z prywatną emeryturą z UK, którą można przetransferować (link)

Szkoda też z tego względu, że warunki na Polskim IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) są trochę (wydaje mi się) lepsze niż na brytyjskim SIPP. Dlaczego?:

  1. Limity są niższe na IKE niż na SIPP, to prawda, ale przy transferze z UK cała kwota mogłaby być w Polsce. Wtedy całość byłaby możliwa do wypłacenia bez podatku w Polsce. W UK tylko 25% można wypłacić bez podatku.
  2. Podstawowy rachunek brokerski w Polsce jest na chwilę obecną darmowy. W UK są dość spore opłaty miesięczne i za administrowanie SIPP (nawet przy strategii inwestowania kup i trzymaj)
  3. Do SIPP ma się dostęp od 55 roku życia (rośnie to 57 roku). Polskie IKE jest dostępne od 60 roku życia.

Poniżej trochę informacji z brytyjskiej strony o SIPP. Jeśli mieszkasz w UK i dobrze zarabiasz, trochę interesujesz się inwestycjami to powinieneś się zainteresować tą metodą oszczędzania na przyszłą emeryturę.


Jakie są korzyści podatkowe SIPP?

SIPP oferują takie same wspaniałe korzyści podatkowe jak inne emerytury. Na przykład za każde 8000 GBP, które wpłacasz na SIPP, rząd płaci 2000 GBP. A jeśli jesteś płatnikiem podatku o wyższej stawce w Wielkiej Brytanii, możesz ubiegać się o jeszcze większe ulgi podatkowe. Sposób opodatkowania zależy jednak od okoliczności, a zasady dotyczące emerytur i podatków mogą ulec zmianie.

Każdy, kto nie ukończył 75 lat, może wpłacić do SIPP – nawet jeśli nie zarabiasz, możesz wpłacić do 2880 funtów netto każdego roku podatkowego i otrzymać ulgę podatkową. Rodzice są w stanie otworzyć Junior SIPP dla swoich dzieci, chociaż należy pamiętać, że dziecko nie będzie miało dostępu do emerytury, dopóki nie osiągnie 55 lat. Przed zainwestowaniem w SIPP należy zrozumieć, że pieniądze zostaną zablokowane dopóki nie osiągniesz co najmniej 55 lat.

W co możesz zainwestować poprzez SIPP?

Zazwyczaj SIPP zapewnia dostęp do wiodącej na rynku oferty inwestycji, w tym obligacji, akcji z wielu rynków, funduszy, trustów inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych typu ETF i towarów będących przedmiotem obrotu giełdowego (ETC).

Kto może otworzyć SIPP?

Każdy, kto jest rezydentem Wielkiej Brytanii lub pracownikiem Crown, ich małżonkiem lub partnerem cywilnym, który pracuje za granicą i ma mniej niż 75 lat, może otworzyć i opłacić SIPP. Będziesz podejmował własne decyzje inwestycyjne, więc musisz mieć pewność co do tego, co robisz i być przygotowanym na badania związane z prowadzeniem własnego programu emerytalnego.

Możesz również przenieść istniejącą emeryturę do SIPP, jeśli chcesz. Istnieją jednak pewne emerytury, które lepiej byłoby zostawić tam, gdzie są, na przykład te, w których gwarantowane są twoje świadczenia emerytalne lub w przypadku których pobierana jest duża opłata. Jeśli nie masz pewności co do wyboru lub chcesz przetransferować na SIPP program określonych świadczeń, powinieneś najpierw zasięgnąć porady doradcy finansowego.

Jak wpłacić na SIPP?

Możesz dokonywać zarówno regularnych, jak i jednorazowych wpłat do SIPP, a nawet odłożenie niewielkiej kwoty wcześniej wpłynie na to, ile ostatecznie będziesz miał na emeryturze.

Na przykład, jeśli zaczniesz płacić 200 GBP miesięcznie na swój SIPP w wieku 30 lat, z 5% stopą wzrostu każdego roku, Twój SIPP może być wart 163 000 GBP, zanim osiągniesz 60. Poczynając od 45 roku życia, możesz uzyskać SIPP warty 53,000 £. Nasza regularna usługa inwestycyjna pomaga utrzymać niskie koszty przy kosztach transakcyjnych wynoszących zaledwie 1,50 £. Możesz również przenieść do nas istniejącą emeryturę lub SIPP, przeniesienie lub otwarcie naszego SIPP nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Twój pracodawca może również wpłacać składki do Twojego SIPP, zarówno jako zwykłe, jak i jednorazowe płatności. Dowiedz się więcej o składkach pracodawców.

Jak uzyskać dostęp do mojego SIPP?

Po osiągnięciu 55 lat możesz uzyskać dostęp do całej puli emerytalnej. Ty decydujesz, jak i kiedy wykorzystać fundusz zgromadzony w SIPP, aby zapewnić ci dochód. Możesz wziąć do 25% swojego funduszu jako ryczałtową kwotę wolną od podatku i wykorzystać saldo, aby zapewnić Ci emeryturę poprzez wycofanie dochodu z SIPP lub zakup renty. Możesz także pobrać szereg ryczałtów z SIPP – jest elastyczny. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz opcje na emeryturze. Możesz także przeczytać nasz przewodnik dotyczący wypłaty.

SIPP nie jest odpowiedni dla wszystkich, ale swoboda, jaką oferuje on w porównaniu z tradycyjną emeryturą, może znacznie przewyższyć dodatkowy czas poświęcony na uruchomienie własnej emerytury.